NEIRO uvádí: Šepot ústřic – zpěv velryb | výstava singapurské konceptuální umělkyně Aarti Meyappan Pillai na Zhoři u Krakovce
Ve dnech 10.-11. srpna se na Zhoři u Krakovce uskuteční audiovizuální výstava, která vzniká v rámci Aartina uměleckého pobytu ve studiu Neiro. Dílo je inspirováno skladbou Anny Vtípilové – Whale Song. Součástí výstavy bude ochutnávka exotické singapurské kuchyně. V sobotu 10. 8. od 14:00 doplní výstavu koncert, ve kterém zahraje Marian Friedl na lidové hudební nástroje z Beskyd. Zažijte singapurské umění a zvuk zapomenutých nástrojů Beskyd v srdci středočeského venkova.
Aarti Meyappan Pillai (nar. 2000, Singapur) je umělkyně a výzkumnice pracující v oblasti sochařských instalací, zvuku a nových médií. Její díla vybízejí k intuitivnímu vnímání a zaujímají prostor zvláštní hmatovosti: čerpají ze vzpomínek na splétání trávy a spadaného listí, obkreslování vzorů do písku a hraní si uprostřed mořské pěny.
Principem její umělecké tvorby je ramuan zdůrazňující ekologickou vzájemnost, péči a hojnost a harmonické spojení přírodních prvků a lidského úsilí. V Aartiině dílech se prolínají vazby na přírodu, oceán, uchováváníorální historie, ženskost a queer, neboť je hluboce ovlivněna migrací svých předků na malajské souostroví. Její umělecká díla konstruují liminální utopii, kde se prolínají sny a vzpomínky, a vtahují diváka do texturovaného smyslového zážitku. Řeší otázky původu a ekologické příbuznosti tím, že ve své tvorbě klade důraz na obnovu předkoloniálního folkloru.
Marian Friedl se věnuje oživování hry na zapomenuté nástroje Beskyd, hudební produkci, hudební tvorbě, popularizaci lidové hudby a improvizaci. Koncertuje na kontrabasu, klarinetu, lidových flétnách, dudách, kobze, malém cimbálu a dalších nástrojích v žánrech od klasické hudby, přes folklor, world music po jazz.